5 tipů jak přinést více mindfulness do každodenního života

 
meditace-v-praxi.jpg

O čem je mindfulness?

Mindfulness neboli všímavost je o věnování pozornosti tomu, co se odehrává uvnitř nás a kolem nás v přítomném okamžiku. Dané pozorování se děje záměrně, s postojem otevřenosti, nehodnocení a nelpění. Díky učení všímavosti jsme schopni si více vychutnat přítomný okamžik a neztrácet se v myšlenkách o budoucnosti nebo minulosti.  

Všímavost kultivujeme během meditace, jógové praxe a jakýkoliv dalších činnostech, pokud se na ně zaměřujeme veškerou svou pozorností.


Doba multitaskingu (je pryč?)

Co se často děje v dnešní době, kdy se na nás valí tisíce podnětů ze všech stran, je to, že ztrácíme soustředěnost, přeskakujeme z jednoho úkolu na druhý, nebo nám dělá i problém jen tak stát na zastávce a čekat, aniž bychom se museli dívat do mobilu či se cítili ve značném neklidu.

Trénink mysli pomocí všímavosti nám přinese lepší soustředěnost a tím pádem i efektivitu, vnitřní klid, větší kreativitu a nadhled ve stresových situacích.

Jedna věc je tedy samotná praxe na podložce, druhá věc je umění přenést to, co se naučíme během lekce, i do svého každodenního života a pocítit tak přínosy mindfulness mimo podložku.

Všímavost v denním životě

Na následujících řádcích s vámi sdílím několik tipů, jak můžete trénovat všímavost kdykoliv a kdekoliv.

1. Přeneste pozornost k dechu

Během dne ať už děláte cokoliv - pracujete na počítači, jdete na autobus nebo vaříte - přeneste pozornost k dechu. Stačí si uvědomit nádech a výdech, kde v těle dech cítíte a jak se vám právě dýchá. Pokud se cítíte ve stresu, je dobré si dát alespoň pět hlubokých nádechů nosem a výdechů lehce pootevřenými ústy. Hluboké dýchání má zklidňující účinky na nervovou soustavu.

2. Zastavte se

Alespoň jednou během dne se na chvilku zastavte a dejte se krátký "check-in" sami se sebou, aneb uvědomte si, kde jste, co děláte, jak se cítíte a co se vám honí hlavou. Pak pokračujte v tom, co děláte. Toto uvědomění si "kde jsem a co se ve mně děje" pomáhá k navázání lepšího kontaktu sama se sebou a se svým tělem, což vede k lepšímu vyslyšení potřeb svého těla (např. často přehlížíme to, když si tělo potřebuje odpočinout, což v případě, že ho neuposlechneme, může vyústit v onemocnění).

3. Vnímejte své tělo

Stejně tak jako dech, uvědomujte si během dne i své tělo. Můžete si udělat krátkou meditaci procházení těla (tzv. body scan). Při tom se sami sebe zeptejte "Kde cítím napětí, stres či cokoliv nepříjemného?” a “Co mi to říká?". Naslouchejte potřebám svého těla, když potřebuje odpočinek či spánek, dovolte si ho. Tělo se vám odmění více energií v následujících dnech. Pokud je naopak plné energie, běžte se projít či si zacvičte.

4. Věnujte pozornost tomu, co jíte

Jak často se vám stane, že něco sníte a uvědomíte si, co jste jedli, až po tom, co jste dojedli? Nebo jíte a zároveň odpovídáte na e-maily či čtete noviny? Jídlo je prostředek, ze kterého získáváme živiny, vitamíny a energii, tudíž je to něco nezbytného pro naše přežití, ale bohužel v naší uspěchané společnosti často zapomínáme na jeho význam a ocenění toho, že máme většinou dostatek jídla. A dokonce jsme tak zaneprázdnění, že nevěnujeme pozornost jeho chuti.

Proto zkuste alespoň jedno jídlo denně si vychutnat s maximální pozorností a aplikujte "slow eating" (pomalé jedení). Uvědomte si barvu, složení a texturu potravin, též teplo a chuť. Pokud se plně zaměříte na chuť jídla, možná si uvědomíte, že se zdá výraznější či lepší než obvykle.

5. Všímavá procházka

Až příště půjdete na procházku či nakoupit do obchodu, na chvilku věnujte pozornost vašemu okolí - jaké stromy či domy jsou kolem, čeho nového si na nich všimnete, když zapojíte trochu zvídavé pozornosti? Jaké zvuky slyšíte kolem sebe? Jaké vůně cítíte?

Pak přeneste pozornost i ke svému tělu, uvědomujte si jednotlivé nášlapy a to, jak se vaše tělo pohybuje - jde se mu lehce nebo nemotorně; spěcháte nebo jdete pomalu? Čeho jiného si ještě můžete všimnou na svém těle?


Vracení se k “tady a teď”

Trénink všímavosti je založen na neustálém vracení se zpátky k přítomnosti, do současného okamžiku; ať už pomůckou uvědomění si přítomnosti je dech, tělo, či pozornost na to, co se děje uvnitř nebo kolem nás. Meditace nás učí neposuzování, takže ať se ve vás děje cokoliv, i když třeba mysl není vůbec klidná, přijměte to a uvolněte se do toho, nevzdorujte tomu. Onen neklid pak třeba jednou odejde a dostaví se vytoužený klid :)

Pokud chcete zlepšit svoji mindfulness praxi a naučit se nové techniky, které vám pomůžou žít více v přítomnosti, pak vám doporučuji svůj nový kurz jógy a mindfulness: Cesta k sobě.


Přeji krásné všímavé jarní dny :)

S láskou,

Tereza